23.2.2015.

Uspješnost akcije „Knjižnici s ljubavlju“

Iznimno nam je zadovoljstvo izvijestiti sugrađane da je odaziv na šestodnevnu akciju darivanja knjiga „Knjižnici s ljubavlju“, koju je uoči Međunarodnog dana darivanja knjiga 2015. godine i u povodu 125. obljetnice postojanja organizirala Gradska knjižnica Subotica, izuzetno uspio. Prikupljeno je ukupno 2 800 knjiga, od toga približno 1 200 knjiga na srpskom, 800 na hrvatskom i 750 knjiga na mađarskom jeziku. O otvorenosti i širini čitalačke kulture sugrađana svjedoče knjige pisane na drugim slavenskim jezicima, te nekoliko desetina poklonjenih knjiga napisanih na engleskom i njemačkom jeziku.

Akciju je podržalo oko stotinu sugrađana koji su darivali svoje knjige kako u centralnoj zgradi knjižnice, tako i u ograncima u Tavankutu, Aleksandrovu, Starom Žedniku i na Paliću. Na poziv za sudjelovanje u akciji odazvalo se 17 nakladničkih kuća, udruga kulture i odgojno-obrazovnih institucija koje su u svojim okvirima organizirale prikupljanje donacija knjižnici i darovale ukupno tisuću knjiga. To su bili „Laguna“ i „Školska knjiga“ iz Beograda, „Forum“ iz Novog Sada, „Šoljmoši“ d.o.o. iz Bačke Topole, te iz Subotice Hrvatska čitaonica, Katoličko društvo za kulturu, povijest i duhovnost „Ivan Antunović”, PU „Naša radost“, Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata, OŠ „Matija Gubec“ Tavankut, Udruga balkanskih umjetnika, Hrvatsko akademsko društvo, Vojvođanski omladinski forum, NIU „Hrvatska riječ“, Bunjevačka matica, Kazališni muzej Vojvodine, OŠ „Jovan Mikić“, Udruga bunjevačkih Hrvata Dužijanca. Oko četvrtine pristiglih knjiga je novo, dok su ostale rabljene.

Dar-knjige raspoređujemo prema postojećem fondu i potrebama u matičnu i u podružne knjižnice. Zahvaljujemo od srca svim ljudima koji su sudjelovali u akciji „Knjižnici s ljubavlju“ i pozivamo sve da posuđuju knjige u Gradskoj knjižnici Subotica!

POPIS DAROVATELJA

Nedim Hasanagić