15.7.2016.

Svjedočanstvo tamburaške pismenosti u Tavankutu

U okviru projekta Gradske knjižnice Subotica nazvanog „Svjedočanstvo tamburaške pismenosti s početka XX. stoljeća – digitalizacija” koji je financijski poduprlo Ministarstvo kulture i informiranja Republike Srbije, u Tavankutu je 15. srpnja održana prva radionica. Gradska knjižnica Subotica u svojoj zbirci posjeduje rukopisni notni materijal profesionalnog tamburaškog orkestra Radio Beograda nastao između dva svjetska rata koji svjedoči o početcima ali i visokoj razini muzičke pismenosti tamburaša toga vremena. Ovaj tamburaški orkestar je na svom repertoaru imao sve tada popularne forme, od spletova narodnih pjesama, marševa, šlagera ali i djela poznatih klasičara poput Verdija, Schuberta, Mozarta, Straussa, Puccinija, Wagnera i drugih skladatelja. Istodobno uz digitalizaciju ove vrijedne notne građe realiziraju se i radionice kojima se želi popularizirati pomenuti sadržaj koji će do kraja godine u digitalnoj formi biti dostupan široj javnosti. Stoga je održana radionica u okviru V. Seminara bunjevačkog stvaralaštva koji se u organizaciji HKPD „Matija Gubec” od 12. do 16. srpnja realizira u Tavankutu. Polaznicima tamburaške sekcije predstavljene su rukopisne note iz ove bogate zbirke, istaknute sve posebnosti partitura kao i koji je njihov značaj u današnjem tamburaškom muziciranju. Uslijedio je i praktični dio gdje su svirali po ovim notama, a dio programa je i izveden na završnoj večeri priređenoj u povodu završetka seminara.