6.4.2023.

„Tjedan mađarskog jezika”

Savez njegovatelja materinskog jezika Vas srdačno poziva na ciklus programa organiziranih u povodu „Tjedna mađarskog jezika”. U okviru ove manifestacije, osmišljene pod sloganom Jezik je – rukovanje generacija, koja se organizira 57. put, u Gradskoj knjižnici Subotica će se 13. travnja 2023. godine s početkom u 18 sati održati poetsko-glazbena večeru povodu 200. godišnjice rođenja Sándora Petőfija.

Poetsko-glazbenu predstavu s nazivom „Ja sam tu” izvest će glumica Noémi P. Kőműves, dobitnica nagrade „Dudás Kálmán” za poetsku izvedbu, recitatorice Irén Kormos i Anita Tóth, te recitator Ákos Hajvert, nosilac Nagrade „Radnóti”. U glazbenom dijelu nastupit će etno pjevačica Noémi Török, dobitnica istaknute nagrade „Zlatni paun” uz klavirsku pratnju Zoltána Szakácsa.

Ovom predstavom izvođači žele prikazatibrojna lica Sándora Petőfija, pošto, kada govorimo o njemu, pored revolucionarnog opredjeljenja, moramo istaći i druge njegove osobenosti. U izvedbi Udruge mađarskih recitatora Vojvodine, u predstavi će biti vidljiva i druga lica ovog poznatog pjesnika kao zaljubljeni lik, kritičar, putnik i romantični rodoljub.