25.2.2013.

Druženje s Aleksandrom Gatalicom, dobitnikom NIN-ove nagrade i nagrade “Meša Selimović”

U Čitaonici Gradske biblioteke 8. ožujka 2013. godine s početkom u 19 sati, bit će organizirano druženje s Aleksandrom Gatalicom, dobitnikom NIN-ove nagrade za najbolji roman u 2012. godini i nagrade “Meša Selimović”. Tom će prigodom biti predstavljen njegov nagrađeni roman “Veliki rat”, a o stvaralaštvu ovogodišnjeg laureata govorit će Mile Aćimović Ivkov, član NIN-ova žirija.

NIN-ova nagrada za roman godine dodjeljuje se od 1954. godine,a ove su godine u konkurenciji za prestižno priznanje bila 164 romana.

Gatalica je po dobivanju nagrade rekao kako je povod za pisanje njegova romana “Veliki rat” bilo to što se 2014. godine obilježava 100-godišnjica Prvog svjetskog rata, te da je glavni razlog tome bio to što je želio napisati roman o smrti jedne epohe.

Aleksandar Gatalica rođen je 1964. godine u Beogradu, diplomirao je na katedri za svjetsku književnost, do sada je objavio 11 knjiga, a veoma je poznat i kao prevoditelj s antičkog grčkog te kao glazbeni kritičar. Dobitnik je nekoliko nagrada: “Miloš Crnjanski”, “Ivo Andrić”, “Stevan Sremac”, nagrade Udruženja dramskih umjetnika, a dobitnik je i ovogodišnje nagrade “Meša Selimović”.