2022.2.3.

Margareta Bašaragin: Szabadka antifasiszta női aktivistái: „szkojosok“ (Jugoszlávia Kommunista Ifjúságának Szövetsége), partizánnők, „áfézsések“ (Nők Antifasiszta Frontja) című kiadvány bemutatója

A Szabadkai Városi Könyvtár, az újvidéki Női Stúdiumok és Kutatások Egyesület szabadkai tagozataközös szervezésében bemutatásra kerül Margareta Bašaragin:Szabadka antifasiszta női aktivistái: „szkojosok“ (Jugoszlávia Kommunista Ifjúságának Szövetsége), partizánnők, „áfézsések“ (Nők Antifasiszta Frontja) című könyve а Futura publikacije és a Női Stúdiumok és Kutatások Egyesület, Újvidék, 2021 kiadásában.
A bemutatóra 2022.02.04-én 17 órai kezdettel kerül sor a Szabadkai Városi Könyvtár olvasótermében.
A programban résztvesznek: dr. Margareta Bašaragin szerző; dr. Uglješa Belić recenzens; Dejan Mrkić, Szabadkai Történelmi Levéltár; dr. Dragana Pejović moderátor; prof. dr. Duško Radosavljević; dr. Lazar Vrkatić Jogi- és Üzleti Stúdiumok Egyetem, Újvidék; Nela Tonković, Szabadkai Kortárs Galéria.

A könyv a szabadkai nők békebeli és antifasiszta tevékenységét dolgozza fel és az ő harcukat a női egyenjogúságért a 20. század első felében a többajkú, multikulturális és vallási hovatartozású városban. Összesen 12 szabadkai antifasiszta aktivista történetét olvashatjuk a könyvben: Lili Beck Krmpotić, Magda Boschan Simin, Klara Buljovčić Lendvai, Ruža Čizme(i)k Dudašev, Eta Hedrich Kizur, Anka Kmezić Dubajić, Draginja Lendvai, Sofija Malušev Spahić, Bosa Miličević, Szabó Ida, Edita Spitzer Heisler, Lola Wohl. Az előzetes kultatások kimutatták, hogy a levéltárakban elszórva találhatók adatok és visszaemlékezések, amelyeket újra kellene értékelni, a női stúdiumok oktatói programja fel kell, hogy ölelje a nők szerepét az antifasiszta és női mozgalomban.

Dr. Margareta Bašaragin, az újvidéki Női Stúdiumok és Kutatások Egyesület szabadkai tagozatának elnöke; eddig megjelent könyvei: Rod kultura i diskurs razgovora u razredu (2019, Fond. ak. B. Hrabaka, VANU, N. Sad), Znamenite Jevrejke Subotice (2020, ŽSI i Fut. pub., N. Sad) és 2021. folyamán szerkesztette a Starost u vremenu i prostoru i Sonja Licht: životna priča c. könyvet.