Препоручујемо

Харуки Мураками:
1Q84

1Q84 „1Q84“ - трилогија
Књига 1

У јапанском језику слово Q и број 9 исто се изговарају. Када се 1Q84 изговори на јапанском, добије се 1984, што је директна алузија на познати роман Џорџа Орвела који се више пута и помиње и цитира на овим страницама.
Читалац заједно са главним ликовима лебди између 1984. године и паралелног времена у години 1Q84. Први том овог капиталног романа покрива период од априла до јуна и кроз поглавља која се наизменично смењују пратимо приче двоје главних јунака - Аомаме и Тенга. Она је инструкторка борилачких вештина, члан мистериозне организације која спроводи правду убијајући насилнике ... Тенго је професор математике у припремној школи, типичан муракамијевски мушки лик - пасиван, без иницијативе, талентован без остварења, једноставно он је „део слагалице који се
нигде не уклапа".
Нереални елементи, тако препознатљиви за Муракамија, ипак не воде овај роман у жанр СФ-а. Аутор је овде ангажованији него икад, с намером да многе важне теме модерног света доведе у фокус - политичке злочине, тумачење историје, насиље, религиозни фанатизам, слободу, али и настанак књижевног дела, границу између лажи и истине, реалности и фикције... У 1Q84 свет је пун злостављања, напуштања, насиља, готово сви ликови су отуђени, усамљени, изоловани, остављени, неспособни за истинско везивање, жељни љубави, а неретки описи секса, од механичког до дивљег, тек понекад имају благу назнаку површне емоције.
Нови муракамијевски хумор, као и помињање најзначајнијих музичких, филмских и
књижевних имена, уносе ведре боје у овај наизглед мрачан роман.

Књига 2

У овом другом тому, Аомаме и Тенго, стицајем необичних догађаја, потврђују своје сумње да се налазе у другом времену - у години 1Q84 - из којег не могу да се врате натраг у 1984. годину и своје реално време. Њихова љубав, иако је чини само стисак руке у детињству, једина је истинска и права у овом роману. Она је покретач свих дешавања и јача упркос њиховој раздвојености, а они се све више приближавају једно другом.
Мураками се у овом наставку продубљено бави филозофским темама, односом добра и зла, кривице и казне и, пре свега, смислом живота, ставом према смрти, жртвовањем, али и породичним везама и, неизоставно, љубављу. „Ако у свету нема љубави, све је илузија и имитација."
Аутор нас упозорава да љубав јесте главни покретач, али је у модерном свету често нема онде где највише треба да је буде - између мужа и жене и родитеља и деце.
Познат, и због тога у Јапану често критикован, као писац који уноси превише западњачке традиције у своје романе, Мураками је ову причу о универзалним темама заједничким за цео свет, обојио више но икад пре источњачком филозофијом и јапанским начином живота, нарочито кухињом, чији нас састојци омамљују са страница ове књиге.

Књига 3

„Ово је сасвим чудан свет. Из дана у дан све је нејаснија граница докле сеже теорија, а одакле почиње стваран свет. Шта кажеш, Тенго, како ти, као писац, дефинишеш оно што називамо стварношћу?“ – „Тамо где забодеш иглу и потече црвена крв, то је стварни свет.“ Протицање крви, као једини доказ стварног света, прави је муракамијевски слојевити одговор на Велико питање. Роман 1Q84 је, поред осталог, и критика убрзаног темпа живота, технолошког развоја, насиља, похлепе и вечите тежње за стицањем на глобалном и личном нивоу.
Насупрот саморазарајућој брзини напретка, постоји и онај најважнији сегмент људског живота где, како то аутор истиче, проток времена губи значај.
Изобиље тема и догађаја из прва два тома, своди се у овом трећем на љубавну причу у којој, нереално, а ипак могуће, само један додир руке не губи интензитет ужитка ни после двадесет година одвојености. Љубав у оквиру породице заузима посебно место у овом роману о отуђености, те трећи том доноси и мотив помирења са оцем, који је тако доследно изостајао из досадашњих Муракамијевих дела.

 
Прва страна Услуге Контакт Радно време
О нама Вести Активности Позајмно одељење за одрасле Дечје одељење Матична служба Научно одељење Дигитална библиотека Наша издања Завичајна збирка Стара и ретка књига Библиотечка мрежа Дани Дежеа Костолањија Књижевни КИШобран Дани Балинта Вујкова Амерички кутак Квиз „Читам и скитам“