28.1.2014.

Представљање књиге Олге Ковачев Нинков „Лица времена”

Градска библиотека Суботица и Градски музеј Суботица срдачно Вас позивају на представљање књиге „Лица времена – портрети из уметничке збирке Градског музеја у Суботици I“ Олге Ковачев Нинков, историчара уметности и музејског саветника Градског музеја Суботица. Представљање књиге ће бити одржано у петак, 31. јануара, у читаоници Научног одељења Градске библиотеке са почетком у 17 часова.

Градска библиотека Суботица је двојезичну књигу „Лица времена” прогласила за најбољу завичајну књигу 2013. године,а књига је понела и награду најлепше књиге на мађарском језику 2013. године у Војводини.

Поздравну реч одржаће Драган Роквић, директор Градске библиотеке, и Иштван Хуло, директор Градског музеја. О књизи ће говорити др Ирина Суботић, историчар уметности и рецензент књиге, Валерија Агоштон Прибила, помоћник директора Градске библиотеке, Љубица Вуковић Дулић, историчар уметности и кустос Градског музеја, као и Светлана Ждрња, академски сликар. Модератор вечери је Сања Васић, библиотекар-информатор

Добро нам дошли!

Публикација први пут пружа систематски приказ портрета уметничке збирке суботичког Градског музеја: музеолошки је обрађено и колор фотографијом приказано 446 портрета. Рад се базира на четири основна дела: биографије аутора, систематски каталог са биографским подацима портретисаних особа; изворе, тј. библиографије и листу изложби. Биографијама је заступљено 107 аутора, међу којима се поред суботичких стваралаца (Габор Алмаши, Арпад Г. Балаж, Јелена Човић, Ана Бешлић, Ђорђе Бошан, Јован Девић, Хунор Ђуркович, Сава Халугин, Аксентије Мародић, Едита Немеш Фекете, Шандор Олах, Антал Сирмаи, Имре Шафрањ, Мелинда Торок, Имре Винклер, итд), налазе имена истакнутих ствараoца уметности више националних заједница (Никола Алексић, Стјепан Баковић, Деже Цигањ, Паја Јовановић, Карољ Керншток, Момчило Крковић, Иван Мештровић, Ђура Пецић, Јожеф Пехан, Новак Радонић, Мор Тан, итд), али и мање познати аутори који су се обрели у граду управо због израде портрета (нпр. Шандор Икотич). Биографије, али у краћем обиму, су наведене и о портретисаним особама, међу којима се налазе интинмни портрети, аутопортрети ствараoца, те портрети јавних личности, као што су историјске личности – међу њима нпр. портрет царице Марије Терезије, градоначелника Суботице итд. Систематски каталог по врсти предмета садржи 365 слика – од тога 207 слика у техници уља, 106 цртежа (оловка, угљен, туш), 27 пастела, 6 акварела, 7 темперa, 8 графика (монотипија, литографија, бакрорез), 4 комбиноване технике; затим скулптуре, плакете и медаље, укупно 77 каталошких јединица и на крају 4 фотографије. Временски распон настанка ликовних дела се протеже од краја 18. века (портрет супруге Болдижара Сучића рођ. Ане Барић, рад Матијаса Ханиша, претпоставља се да је настао 1794.) до почетка 21. века (аутопортрети Мелинде Торок из 2005. године и портрет у керамици Едите Немеш Фекете из 2009. године).