23.2.2015.

Успешност акције „Библиотеци с љубављу“

Изузетно нам је задовољство обавестити суграђане да је одзив на шестодневну акцију поклањања књига „ Библиотеци с љубављу“, коју је уочи Међународног дана поклањања књига 2015. године и поводом 125. годишњице постојања организовала Градска библиотека Суботица, изузетно успео. Прикупљено је укупно 2800 књига, од тога приближно 1200 књига на српском, 800 на хрватском и 750 књига на мађарском језику. О отворености и ширини читалачке културе суграђана сведоче књиге писане на другим словенским језицима, те неколико десетина поклоњених књига написаних на енглеском и немачком језику.

Акцију је подржало око стотину суграђана који су поклањали своје књиге како у централној згради библиотеке, тако и у огранцима у Таванкуту, Александрову, Старом Жеднику и на Палићу. На позив за учествовање у акцији одазвало се 17 издавачких кућа, удружења културе и васпитно-образовних институција које су у својим оквирима организовале прикупљање донација и поклониле укупно хиљаду књига библиотеци. То су били „Лагуна“ и „Школска књига“ из Београда, „Форум“ из Новог Сада, „Шољмоши“ д.о.о. из Бачке Тополе, из Суботице Хрватска читаоница, Католичко друштво за културу, историју и духовност „Иван Антуновић”, ПУ „Наша радост“, Завод за културу војвођанских Хрвата, ОШ „Матија Губец“ Таванкут, Удружење балканских уметника, Хрватско академско друштво, Војвођански омладински форум, НИУ „Хрватска реч“, Буњевачка матица, Позоришни музеј Војводине, ОШ „Јован Микић“, Удружење буњевачких Хрвата Дужијанца. Око четвртине пристиглих књига је ново, док су остале половне.

Поклон-књиге распоређујемо према постојећем фонду и потребама у матичну библиотеку и у огранке. Захваљујемо од срца свим људима који су учествовали у акцији „Библиотеци с љубављу“ и позивамо све да позајмљују књиге у Градској библиотеци Суботица!

СПИСАК ДАРОВАОЦА

Недим Хасанагић