Dani Balinta Vujkova

11.10.2021.

Uspješno održani jubilarni 20. dani hrvatske knjige i riječi, dani Balinta Vujkova

S bogatim, četverodnevnim programom u tri mjesta, Subotici, Novom Sadu i Sonti, od 5. do 8. listopada 2021. godine održani su jubilarni, 20. Dani hrvatske knjige i riječi, dani Balinta Vujkova. Program ovogodišnjeg izdanja najveće književne manifestacije ovdašnjih Hrvata priređen je u znaku jubileja, a glede epidemioloških izazova, mahom uživo uz poneke virtualne sadržaje uz pridržavanje epidemioloških mjera zaštite od širenja zaraze koronavirusa. Ova je manifestacija održana i u znaku velikog jubileja – 50. obljetnice Vukove nagrade Balintu Vujkovu.


Književni salon, 5. listopada 2021. godine, Gradska knjižnica u Novom Sadu
 
Jubilarne 20. Dane hrvatske knjige i riječi, dane Balinta Vujkova je otvorio Književni salon u Gradskoj knjižnici u Novom Sadu, gdje su predstavljene dvije nove knjige tiskane u povodu Dana: Pripovi(je)tke 2, peta knjiga u ediciji Izabrana djela Balinta Vujkova i zbornik radova s prošlogodišnjeg međunarodnog znanstveno-stručnog skupa knjižničara – Čitanjem do uključenosti. Predsjednica Hrvatske čitaonice Bernadica Ivanković predstavila je zbornik radova, a potom je o zborniku, ali i izazovima u komunikaciji s djecom tijekom epidemije govorila voditeljica Dječjeg odjela Gradske knjižnice u Novom Sadu Katarina Novaković, sudionica ovog znanstveno-stručnog skupa knjižničara.

Predsjednica Organizacijskog odbora manifestacije i stručna suradnica u Zavodu za kulturu vojvođanskih Hrvata Katarina Čeliković predstavila je projekt tiskanja Izabranih djela Balinta Vujkova te najnoviju, 5. knjigu u tom nizu.


Narodna književnost u školi, 6. listopada 2021. godine, Sonta
 
Program Narodna književnost u školi, u spomen na Balinta Vujkova - Didu u sklopu 20. Dana hrvatske knjige i riječi, dana Balinta Vujkova ove godine održan je u Sonti. Djeca koja pohađaju predmet Hrvatski jezik s elementima nacionalne kulture u mjesnoj OŠ „Ivan Goran Kovačić” sudjelovala su u prigodnom programu koji su im priredile gošće iz Subotice – predsjednica Hrvatske čitaonice Bernadica Ivanković, predsjednica Organizacijskog odbora Dana hrvatske knjige i riječi, dana Balinta Vujkova Katarina Čeliković, asistentica u obrazovanju iz Hrvatskog nacionalnog vijeća Nataša Stipančević i urednica Hrcka Željka Vukov. Osim zanimljivih igara na temu jezika i književnosti, te kviza o poznavanju šokačkog govora, djeca su premijerno vidjela snimljenu predstavu Mala Vesna Pavla Bačića.

Istoga dana, a neki i u isto vrijeme, učenici koji pohađaju nastavu na hrvatskom jeziku ili izučavaju predmet Hrvatski jezik s elementima nacionalne kulture diljem Vojvodine gledali su pripremljen online sat hrvatskog jezika. On se može vidjeti na YouTube kanalu Hrvatske čitaonice pod nazivom Narodna književnost u školi 2021 HD na linku
Ovaj je program tematski posvećen 100. obljetnici rođenja književnika i skladatelja Pavla Bačića. Tim povodom je prikazano koncertno čitanje komada Mala Vesna u izvedbi studenata glume na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku pod vodstvom mentorice prof. art. Tatjane Bertok-Zupković.


Predstava Hrvatskog kazališta iz Pečuha, 7. listopada 2021. godine,
Subotica

U velikoj dvorani Hrvatskog kulturnog centra „Bunjevačko kolo” u Subotici Hrvatsko kazalište iz Pečuha izvelo je predstavu Bunjevački blues, saga o svitu koji nestaje. Bunjevački blues rađen je po proznom tekstu Tomislava Žigmanova, a u dramatizaciji danas pokojnog hrvatskog glumca, podrijetlom iz Subotice Vlatka Dulića, dok režiju potpisuje Slaven Vidaković.

Kroz desetak osobnih priča, a posredstvom glavnih protagonista Tome i Lozike, predstava nastoji prikazati život i iskustva bunjevačkih Hrvata u Bačkoj, koji su često bili u situacijama trpjeti nevolje, uslijed velikih povijesnih preokreta, ali i obiteljskih nedaća. Predstava je igrana na bunjevačkoj ikavici.
 
Tekst je prvi puta uprizoren 2013. u produkciji zagrebačke Glumačke družine Histrion, a pečuška izvedba premijeru je imala početkom 2020. godine. Ulaz za publiku bio je besplatan.


Znanstveno-stručni skup, 8. listopada 2021. godine, Subotica

U Gradskoj knjižnici Subotica održan je Znanstveno-stručni skup na kojem su teme bile posvećene književno-jezičnoj te kulturno-povijesnoj baštini i suvremenim kulturnim praksama i diskursima. Na skupu je sudjelovao 21 izlagač (19 je predstavilo radove) iz Srbije, Hrvatske, Mađarske i Austrije. Skup je održan dvojako, uz uživo sudjelovanje i virtualno predstavljanje putem ZOOM platforme kojom je koordinirala Gradska knjižnica Subotica.

Plenarna izlaganja održali su Tomislav Žigmanov (Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata, Subotica) i Emina Berbić Kolar (Fakultet za odgojne i obrazovne znanosti, Sveučilište Josipa Juraja Strossmayera u Osijeku).

Predavači su bili: Filip Galović (Katoličko sveučilište Zagreb), Mario Bara (Katoličko sveučilište Zagreb), Zlatko Romić (Subotica), Đuro Vidmarović (Zagreb), Ladislav Heka (Pravni fakultet Sveučilišta u Segedinu), Tamara Jurkić Sviben (Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu), Klara Dulić Ševčić (Katoličko društvo „Ivan Antunović” Subotica), Lilla Anna Trubics (Znanstveni zavod Hrvata u Mađarskoj), Katja Bakija (Sveučilište u Dubrovniku), Biserka Goleš Glasnović (Osnovna škola „Tituša Brezovačkog”, Zagreb), Robert Hajszan (Panonski institut, Pinkovac), Vladimir Nimčević (Subotica), Martina Kolar Billege, Vesna Budinski, Ana Ladan (Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu), Ante Bežen (Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu), Silvestar Balić (Znanstveni zavod Hrvata u Mađarskoj), Katarina Čeliković (Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata, Subotica), Vlasta Markasović (Ekonomska i trgovačka škola „Ivana Domca”, Vinkovci),Mirko Ćurić (Srednja strukovna škola „Antuna Horvata”, Đakovo) i Ivan Stipić (Sveučilište u Slavonskom Brodu).

Radovi će biti objavljeni u zborniku.


Položeni vijenci na spomen-bistu Balinta Vujkova, 8. listopada 2021. godine, Subotica

Nakon znanstveno-stručnog skupa, položeno je cvijeće na spomen-bistu Balinta Vujkova u centru grada pokraj Gradske kuće. Odajući tako počast velikom sakupljaču narodne književne baštine – Balintu Vujkovu, u programu su sudjelovale institucije hrvatske zajednice, Gradska knjižnica Subotica i Generalni konzulat Republike Hrvatske u Subotici.


Izložba povodom 150. obljetnice Bunjevačkih i šokačkih novina i Vile pokretača i urednika Ivana Antunovića, 8. listopada 2021. godine, Subotica 
U povodu značajnog jubileja, a u okviru projekta Godine novog preporoda u Predvorju Gradske kuće u Subotici, otvorena je izložba 150 godina Bunjevačkih i Šokačkih Novina i Vile, autorice Katarine Čeliković (Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata).


Multimedijalna večer i dodjela književnih nagrada, 8. listopada 2021. godine, Subotica
 
Na ovogodišnjoj multimedijalnoj večeri, u sklopu završetka jubilarnih 20. Dana hrvatske knjige i riječi, dana Balinta Vujkova, u Velikoj vijećnici Gradske kuće u Subotici, uručene su književne nagrade.

Dana hrvatske knjige i riječi, dana Balinta Vujkova za životno djelo na području književnosti dobio je pjesnik i knjižničar Lazar Francišković (1948. – 2021.) iz Subotice. Francišković je autor desetak knjiga (poezija, proza, eseji, publicistika). Francišković slovi za vrsnoga stilista i pjesnika samosvojne lirike, koju tvori bez suvišnih naracija, sa snažnom metaforikom, gdjekad s nanosom meditativnosti i kontemplativnosti.Identitet srijemskih Hrvata kroz prizmu tradicijske baštine glavne urednice dr. sc. Milane Černelić, čiji su sunakladnici Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju, FF-press i ZKVH. Monografija je nastala kao rezultat etnoloških istraživanja među srijemskim Hrvatima koje su provodili studenti etnologije i kulturne antropologije Filozofskog fakulteta u Zagrebu.Iso Velikanović” za najbolje prozno djelo u razdoblju 2018. – 2020. dobio je hrvatski pisac rodom iz Monoštora Ivan Vidak za roman Radio Siga, objavljen u nakladi zagrebačkog Sandorfa.(Nevena Mlinko, Marija Kovač, Bernadica Ivanković), tamburaši HGU Festival bunjevački pisama iz Subotice i zbor HKPD-a Jelačićiz Petrovaradina.
Ovom prigodom uručene su i zahvalnice institucijama i pojedincima koji su podržavali ovu manifestaciju.


Knjiška produkcija i izložba knjiga

Knjišku produkciju i ove je godine pratio Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata uz potporu novinara Hrvatske riječi Davora Bašića Palkovića koji je sačinio i analitički prikaz te ga predstavio na Multimedijalnoj večeri.
Izložbu knjiške produkcije u Gradskoj knjižnici Subotica priredila je Bernadica Ivanković.


Naklada

Organizacijski odbor nastavlja s nakladničkom djelatnosti. Za ovogodišnje, jubilarne, 20. Dae hrvatske knjige i riječi, dane Balinta Vujkova, tiskane su i predstavljene dvije nove knjige: Pripovi(je)tke 2 u ediciji Izabrana djela Balinta Vujkova i zbornik radova s prošlogodišnjeg međunarodnog znanstveno-stručnog skupa. Sunakladnici obiju knjiga su: Hrvatska čitaonica Subotica i Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata.

Pripovi(je)tke 2– knjiga 5 u ediciji „Izabrana djela Balinta Vujkova”
Suradnici u izradi knjige su: izbor, lektura, rječnik Zlatko Romić; knjigu je uredila i tekstove redigirala Katarina Čeliković, priprema tekstova i tehnička priprema za tisak mr. Ervin Čeliković; likovna oprema Darko Vuković, korektura Mirko Kopunović.

Zbornik radova s Međunarodnog znanstveno-stručnog skupa knjižničara – Čitanjem do uključenosti, održanog 2. listopada 2020. godine u kojem je dvadeset radova. Suradnici u izradi knjige su: urednica Katarina Čeliković; prijevod sažetaka na engleski Ivana Groznica; korektura Jelena Dulić Bako; tehničko uređenje mr. sc. Ervin Čeliković; likovna oprema Darko Vuković.


Manifestaciju su podržali: Ministarstvo kulture i informiranja Republike Srbije, Grad Subotica, Središnji državni ured za Hrvate izvan Republike Hrvatske, Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Beogradu, Hrvatsko nacionalno vijeće, Pokrajinsko tajništvo za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice i Pokrajinsko tajništvo za kulturu, javno informiranje i odnose s vjerskim zajednicama.


Organizatori

Uz Hrvatsku čitaonicu Subotica suorganizatori najveće književne manifestacije su Zavod za kulturu vojvođanskih Hrvata i Gradska knjižnica Subotica uz potporu Hrvatskoga nacionalnog vijeća, te Znanstveni zavod Hrvata u Mađarskoj (u dijelu znanstveno-stručnoga skupa).

Organizacijski odbor: Katarina Čeliković (predsjednica), obitelj Vujkov, Bernadica Ivanković, Tomislav Žigmanov, Margareta Uršal, Nataša Stipančević, Zlatko Romić, Dajana Šimić, Klara Dulić Šefčić, Stjepan Blažetin, Silvestar Balić.



Foto galerija

 
Naslovnica Usluge Kontakt Radno vrijeme
O nama Vijesti Aktivnosti Posudbeni odjel za odrasle Dječji odjel Matična služba Znanstveni odjel Digitalna knjižnica Naša izdanja Zavičajna zbirka Stara i rijetka knjiga Bibliotečka mreža Dani Dezsőa Kosztolányija Književni KIŠobran Dani Balinta Vujkova Američki kutak Kviz „Čitam i skitam“