28.1.2014.

Predstavljanje knjige Olge Kovačev Ninkov „Lica vremena”

Gradska knjižnica Subotica i Gradski muzej Subotica srdačno Vas pozivaju na predstavljanje knjige „Lica vremena – portreti iz umjetničke zbirke Gradskog muzeja u Subotici I“ Olge Kovačev Ninkov, povjesničarkeumjetnosti i muzejskesavjetnice Gradskog muzeja Subotica. Predstavljanje knjige bit će održano u petak, 31. siječnja, u čitaonici Znanstvenogodjela Gradske knjižnice s početkom u 17 sati.

Gradska knjižnica Subotica je dvojezičnu knjigu „Lica vremena” proglasila najboljom zavičajnom knjigom 2013. godine, a knjiga je ponijela i nagradu najljepše knjige na mađarskom jeziku 2013. godine u Vojvodini.

Pozdravnu riječodržat će Dragan Rokvić, ravnatelj Gradske knjižnice, i Istvan Hulo, ravnatelj Gradskog muzeja. O knjizi će govoriti dr. Irina Subotić, povjesničarkaumjetnosti i recenzentica knjige, Valéria Ágoston Pribilla, pomoćnicaravnatelja Gradske knjižnice, Ljubica Vuković Dulić, povjesničarkaumjetnosti i kustosica Gradskog muzeja, kao i Svetlana Ždrnja, akademskaslikarica. Moderatorica večeri je Sanja Vasić, knjižničarka-informatorica.

Dobro nam došli!

Publikacija prvi puta pruža sustavni prikaz portreta umjetničke zbirke subotičkog Gradskog muzeja: muzeološki je obrađeno i kolor fotografijama prikazano 446 portreta. Rad se temelji na četiri osnovna dijela, a to su: biografije autora, sistematski katalog s biografskim podacimaportretiranih osoba, izvori tj. bibliografije i popis izložbi.

Biografijama je zastupljeno 107 autora među kojima se pored subotičkih stvaraoca (Gábor Almási, Árpád G. Balázs, Jelena Čović, Ana Bešlić, Đorđe Bošan, Jovan Dević, Hunor Gyurkovics, Sava Halugin, Aksentije Marodić, Edit Nemes Fekete, Sándor Oláh, Antal Szirmai, Imre Sáfrány, Melinda Torok, Imre Vinkler itd) nalaze imena istaknutih umjetnika više nacionalnih zajednica (Nikola Aleksić, Stjepan Baković, Dezső Cigány, Paja Jovanović, Károly Kernstok, Momčilo Krković, Ivan Meštrović, Đura Pecić, József Pechán, Novak Radonić, Mór Than itd), ali i manje poznati autori koji su se obreli u gradu upravo zbog izrade portreta (npr. Sándor Ikotics).

Biografije manjeg obima navedene su i o portretiranim osobama, među kojima se nalaze intimni portreti, autoportreti stvaraoca, te portreti javnih ličnosti kao što su povijesne ličnosti – među njima portret carice Marije Terezije, gradonačelnka Subotice itd.

Sistematski katalog je po vrsti predmeta i sadrži 365 slika – od toga 207 slika u tehnici ulja, 106 crteža (olovka, ugljen, tuš), 27 pastela, 6 akvarela, 7 tempera, 8 grafika (monotipija, litografija, bakrorez), 4 kombinirane tehnike; zatim skulpture, spomenice i medalje, ukupno 77 kataloških jedinica i na kraju 4 fotografije.

Vremenski raspon nastanka likovnih djela se proteže od kraja XVIII. vijeka (portret Mathiasa Hanischa, pretpostavlja se da je nastao 1794. godine) do početka XXI. vijeka (autoportreti Melinde Torok iz 2005. godine i portret u keramici Edite Nemes Fekete iz 2009. godine).