29.7.2016.

ZAVRŠETAK PRVE ETAPE RADOVA NA ZGRADI GRADSKE KNJIŽNICE SUBOTICA

Državno tajništvo Ministarstva za nacionalnu politiku države Mađarske odobrilo je 2015. godine rekonstrukciju zgrade Gradske knjižnice Subotica što podržava Fondacija Bethlen Gábor.

Zgrada Gradske knjižnice Subotica zaslužila je da bude rekonstruirana zbog manjka prostora, zastarjelih konstrukcija kao i zbog toga što ne zadovoljava potrebe suvremene knjižnice. Namještaj, zidovi kao i podovi zahtijevaju osvježenje. Kako bi se trenutačno stanje poboljšalo, Gradska knjižnica Subotica je uz pomoć države Mađarske ušla u projekt kojim će postati knjižnica XXI. stoljeća.

Prvom etapom ovog projekta, koja je uspješno završila, ostvareni su sljedeći ciljevi:

• ponovno je konstruiran ulaz na prizemlju sa sanitarnim čvorovima što podrazumijeva tri toaleta od kojih je jedan prilagođen osobama s invaliditetom
  • ugrađeno je dizalo kojim je olakšano kretanje kroz zgradu, a osobama s invaliditetom omogućen pristup čitaonici (lift za 8 osoba s teleskopskim vratima)
  • postavljen je video nadzor kojim se nadgleda spoljašnjost i unutrašnjost zgrade (izuzev kancelarija)
  • rekonstruirani su, popravljeni ili po potrebi zamijenjeni radijatori
  • obnovljena je konstrukcija vodovodne mreže i kanalizacije
  • protivpožarni sustav je obnovljen i montirane su panik lampe
  • rekonstruirana je električna mreža i ugrađene su nove razvodne kutije
  • postavljen je gromobran
  • na katu su izgrađena tri nova ureda od gipskartonskih ploča sa svim potrebnim priključcima
  • rekonstruirani su uredi sekretarijata (3 ureda su oličena, vrata ofarbana i parketi lakirani)
  • sanitarni čvor na katu s prilazom je rekonstruiran, popločan i opremljen
  • cijela zgrada je klimatizirana uz centralni vanjski i više unutarnjih uređaja
  • azbestna prostorija je rekonstruirana tako što je azbest otklonjen i postavljena nova zidna izolacija
  • ponovno je konstruirana telekomunikacijska mreža s centralom.

S gore navedenim radovima Gradska knjižnica Subotica je dobila modernu infrastrukturu neophodnu za izgradnju nove čitaonice i funkcionalnu reorganizaciju stare zgrade. Izvršenje pomenutih radova je planirano do kraja godine.