2.6.2017.

SVJETSKI DAN SECESIJE U SUBOTICI 2017. GODINE

Program V. obilježavanja Svjetskog dana secesije u Subotici.

8. lipanj (četvrtak)

GRADSKA KNJIŽNICA (objekt je izgrađen po projektu Ferenca Raichla u stilu neobaroka, 1896.)
Od 8. do 12. lipnja: Izlog Dječjeg odjela: knjige iz fonda knjižnice na temu secesije.
Od 8. do 12. lipnja: Kataloška soba Gradske knjižnice Subotica Izložba crteža iz dnevnika Géze Csátha.

SUVREMENA GALERIJA SUBOTICA, Raichlova palača (objekt je izgrađen po projektu Ferenca Raichla u stilu secesije, 1904.)
19 h: Što nam znači secesija?razgovor o prepoznavanju i vrednovanju secesije u Subotici. Sudionici: mr. Gordana Prčić Vujnović, arhitekta, dr. Olga Kovačev Ninkov, povjesničarka umjetnosti, Branka Banjanin, stručna suradnica Turističke organizacije Subotice, Vladimir Džamić, povjesničar umjetnosti; moderatorica: Nela Tonković, povjesničarka umjetnosti.

9. lipanj (petak)
GALERIJA GRADSKE SUVENIRNICE, Gradska kuća (objekt je izgrađen po projektu Marcella Komora i Dezsőa Jakaba u stilu secesije, 1908. 1912.)
11 h: Otvorenje izložbe učenika Politehničke srednje škole u Subotici Tehničkim crtežom o subotičkoj secesiji. Izložbu otvara mentorica, prof. Ibolya De Negri. Tehnička potpora: Gradski muzej Subotica.

VIDIKOVAC GRADSKE KUĆE
12 h: Posjet vidikovcu na tornju secesijske Gradske kuće. Polazak iz Gradske suvenirnice, koja se nalazi pored svečanog ulaza, u 12 sati.

GRADSKI MUZEJ SUBOTICA (objekt je izgrađen po projektu Józsefa Vágóa i Lászlóa Vágóa u stilu secesije, 1906.)
19 h: „Slastičarnica – Art nouveau i žena kao desert. Predavanje msr. Tamare Ognjević, povjesničarke umjetnosti, spisateljice i gastroheritologinje, ima za cilj sagledavanje fenomena koji povezuje žensko tijelo i gastronomiju, te poseban odnos žene i slastica, emancipacije i slastičarnica u epohi Art nouveaua, između ostalog i na nekoliko subotičkih primjera.
20 h: Nekoliko riječi o zgradi muzeja i njenim projektantima u povodu 140 godina od rođenja arhitekte Józsefa Vágóa, te mala foto-retrospektiva dosadašnjih dešavanja Svjetskog dana secesije u Subotici, uz prigodnu degustaciju secesijskih kolača u dvorištu muzeja.

10. lipanj (subota)
GRADSKI MUZEJ SUBOTICA
10 h: Osvijetli secesiju – radionica za djecu od 4 do 10 godina i njihove roditelje na temu izrade lampi i lampiona sa secesijskom dekoracijom. Animatorice: Biljana Pilipović, odgojiteljica, Violeta Vrcelj Odri, pedagoškinja, Márta Gubi, odgojiteljica, i Ljubica Vuković Dulić, povjesničarka umjetnosti. Mjesto okupljanja je ispred Gradske kuće (ulaz kod Plave fontane) u 10 h. Nakon istraživanja secesije u Gradskoj kući, radionicu nastavljamo u muzeju. Broj mjesta je ograničen te je potrebna prijava učešća na e-mail: udruzenjeeduprof@gmail.com Program se realizira u suradnji PU „Naša radost”, Gradskog muzeja Subotica i udruženja „EduProF”. Učešće u radionici je besplatno.

SINAGOGA (objekt je izgrađen po projektu Marcella Komora i Dezsőa Jakaba u stilu secesije, 1902.)
17 h i 18.30h: Međuopćinski zavod za zaštitu spomenika kulture Subotica u suradnji s Republičkim zavodom za zaštitu spomenika kulture Beograd organizira obilazak subotičke sinagoge, u kojoj su u tijeku restauratorski radovi. Kroz eksterijer i enterijer sinagoge vodit će vas: mr. Gordana Prčić Vujnović, arhitektica MZZSK Subotica (stručni nadzor nad restauratorskim radovima), Vladimir Džamić, povjesničar umjetnosti RZZSK Beograd (stručni nadzor nad restauratorskim radovima) i Andrea Fehér, odgovorna šefica gradilišta.
Obilazak je zakazan u dva termina: 17h i 18.30 h, za skupine od po 15 posjetitelja, uz obvezatnu prethodnu prijavu na e-mail adresu: visitsusynagogue@gmail.com

*Organizatori: Gradski muzej Subotica, Gradska knjižnica Subotica, Međuopćinski zavod za zaštitu spomenika, Suvremena galerija Subotica, PU „Naša radost”, Turistička organizacija grada Subotice.

Ulaz na sva dešavanja je slobodan!