3.2.2022.

Promocija knjige „Antifašistkinje Subotice: skojevke partizanke i afežeovke” Margarete Bašaragin

Gradska knjižnica Subotica i Udruga „Ženske studije i istraživanja” Novi Sad, podružnica Subotica suorganiziraju promociju knjige Margarete Bašaragin „Antifašistkinje Subotice: skojevke partizanke i afežeovke” u nakladi Futura publikacije i Udruge „Ženske studije i istraživanja”, Novi Sad, 2021.
Promocija će biti održana 04. veljače 2022. u 17 sati u čitaonici Gradske knjižnice Subotica.

Sudjeluju:
dr. Margareta Bašaragin, autorica;
dr. Uglješa Belić, recenzent;
Dejan Mrkić, Povijesni arhiv Subotica;
dr. Dragana Pejović, moderatorica;
prof. dr. Duško Radosavljević, Fakultet za pravne i poslovne studije
dr. Lazar Vrkatić, Novi Sad i
Nela Tonković, Suvremena galerija Subotica.

Knjiga tematizira mirovno i antifašističko djelovanje Subotičanki i njihovu borbu za prava žena u prvoj polovici 20. stoljeća u višejezičnom, višekulturnom i višekonfesionalnom gradu. Ukupno je 12 životnih priča antifašistkinja Subotice: Lili Beck Krmpotić, Magda Boschan Simin, Klara Buljovčić Lendvai, Ruža Čizme(i)k Dudašev, Eta Hedrich Kizur, Anka Kmezić Dubajić, Draginja Lendvai, Sofija Malušev Spahić, Bosa Milićević, Ida Szabó, Edita Spitzer Heisler, Lola Wohl. Pilot istraživanje je pokazalo da postoje rasuti podaci u arhivima i memoarska građa koju danas treba ponovno vrjednovati, a edukativni program ženskih studija treba obuhvatiti doprinose i ulogu koje su imale u antifašističkom i ženskom pokretu.

dr. Margareta Bašaragin, predsjednica Podružnice Udruge „Ženske studije i istraživanja” Novi Sad u Subotici; do sada je objavila knjige „Rod kultura i diskurs razgovora u razredu” (2019., Fondacija akademika Bogumila Hrabaka, VANU, Novi Sad), „Znamenite Jevrejke Subotice” (2020., Ženske studije i istraživanja i Futura publikacije, Novi Sad) i uredila tijekom 2021. godine: „Starost u vremenu i prostoru” i „Sonja Licht: životna priča”.