2016.7.15.

A tambura írásbeliség bizonyossága Tavankúton

A Szabadkai Városi Könyvtár A tambura írásbeliség bizonyossága a XX. század elejéről- digitalizáció című projektje keretében, amely a Szerbiai Művelődési- és Információs Minisztérium támogatásával jött létre, Tavankúton 2016. július 15-én megtartották az első műhelyfoglalkozást. A Szabadkai Városi Könyvtár az állományában őrzi azt a kéziratos kottaanyagot, amely a Belgrádi Rádió professzionális tamburazenekarának tulajdona volt, s, amely a két világháború közötti időszakban keletkezett, és a tambura írásbeliség kezdeteiről és az akkori zenei műveltség magas fokáról tanúskodnak. Ez a zenekar akkoriban repertoárján tartotta az összes népszerű formát, népzenei összeállításoktól kezdve, indulókon, slágereken keresztül az ismert klasszikusok, mint például Verdi, Schubert, Mozart, Strauss, Puccini, Wagner és más zeneszerzők darabjait is. Ennek az értékes kottagyűjteménynek a digitalizálásával párhuzamosan műhelyeket is rendeznek, amelyeken ezeket a tartalmakat kívánják népszerűsíteni, majd az év végéig a nyilvánosság számára digitális formában is hozzáférhetővé teszik. E célból az V. Bunjevác Alkotói Szeminárium keretében, amelyet a tavankúti Matija Gubec HMOT szervezett Tavankúton 2016. július 12-től 16-áig, megtartották az első műhelyt. A tambura tanfolyamon indulóknak bemutatták az e gazdag gyűjteményből való kottákat, megismertették a partitúrák jellemzőit, és a helyüket a mai tamburazene művelésében. E kották alapján készültek el a zeneszámok, amelyeket a szeminárium zárórendezvényén elő is adtak.