2017.6.2.

AZ 5. SZECESSZIÓS VILÁGNAP SZABADKAI PROGRAMJA 2017.

Az 5. Szecessziós Világnap szabadkai programja.

június 8. (csütörtök)
SZABADKAI VÁROSI KÖNYVTÁR (az épület Raichl Ferenc terve alapján épült 1896-ban, neobarokk stílusban)
Június 8-tól 12-ig a Gyermekosztály kirakatában: Szecesszió tematikájú könyvek a Könyvtár állományából.
Június 8-tól 12-ig a Szabadkai Városi Könyvtár katalógustermében: Rajzok Csáth Géza naplójából című kiállítás.

SZABADKAI KORTÁRS KÉPTÁR, Raichl palota (az épület Raichl Ferenc terve alapján épült 1904-ben, szecessziós stílusban)
19.00 h: Mit jelent nekünk a szecesszió? – beszélgetés a szecesszió megismeréséről és értékeléséről Szabadkán. Résztvevők: mr. Gordana Prčić Vujnović, építész, dr. Ninkov K. Olga, művészettörténész, Branka Banjanin, Szabadka Város Idegenforgalmi Szervezetének szakmunkatársa, Vladimir Džamić, művészettörténész; moderátor: Nela Tonković, művészettörténész.

június 9. (péntek)
A VÁROSI EMLÉKTÁRGYBOLT KÉPTÁRA, Városháza (az épület Komor Marcell és Jakab Dezső terve alapján épült 1908. és 1912. között, szecessziós stílusban)
11.00 h: A szabadkai Politechnikai Középiskola diákjainak Technikai rajzzal a szabadkai szecesszióról című tárlatának megnyitója. Mentor és méltató: De Negri Ibolya tanárnő. A kiállítás logisztikája: Szabadkai Városi Múzeum.

A VÁROSHÁZA KILÁTÓJA
12.00 h: A Jakab Dezső és Komor Marcell tervezte szecessziós épület kilátójának látogatása. Indulás 12 órakor a Városháza földszíntjéről, a díszbejárat mellett található Emléktárgyboltból.

SZABADKAI VÁROSI MÚZEUM (az épület Vágó József és Vágó László terve alapján épült 1906-ban, szecessziós stílusban)
19.00 h: Cukrászda – Art nouveau és a nő, mint desszert. Tamara Ognjević, művészettörténész, író és gasztroheritológus előadása a női test és a gasztronómia kapcsolatára világít rá, valamint a női emancipáció és a cukrászda közötti összefüggéseket mutatja be néhány szabadkai példa alapján.
20.00 h: Vágó József, a múzeum épületének egyik tervezője születésének 140. éve alkalmából pár szó az épületről és a tervezőiről, majd a múzeum udvarán az eddigi Szecessziós Világnap szabadkai rendezvényeinek fotó-összegzése, szecessziós édességek kóstolója mellett.

június 10. (szombat)
SZABADKAI VÁROSI MÚZEUM
10.00 h: Világísd meg a szecessziót – műhelymunka 4 és 10 éves közötti gyermek és szüleik számára, szecessziós díszítésű lámpás, illetve lampion készítés támájára. Játékmesterek: Biljana Pilipović, óvónő, Violeta Vrcelj Odri, pedagógus, Gubi Márta, óvónő, Ljubica Vuković Dulić, művészettörténész. Indulás a Városháza elől (a kék szökőkőt felőli bejáratnál) 10 órakor. A rövid terepszemle után a munka a Városi Múzeumban folytatódik. Mivel a helyek száma korlátozott a következő e-mail címre kell előjelentkezni: udruzenjeeduprof@gmail.com A program a „Naša radost” Iskola Előtti Intézmény, a Szabadkai Városi Múzeum és az „EduProF” Egyesület közreműködésével jön létre. A részvétel díjtalan.

ZSINAGÓGA (az épület Komor Marcell és Jakab Dezső terve alapján épült 1902-ben, szecessziós stílusban)
17.00 h és 18.30 h: A Szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézet és a Köztársasági Műemlékvédelmi Intézet szervezésében lehetőség nyílik a restaurálás alatt álló szabadkai Zsinagóga megtekintésére. Az épület kívülről és belülről a következő szakemberek mutatják be: mr. Gordana Prčić Vujnović, a Szabadkai Községközi Műemlékvédelmi Intézet építésze és Vladimir Džamić, a Belgrádban székelő Köztársasági Műemlékvédelmi Intézet művészettörténésze, akik a restaurálási folyamatok szakmai felügyeletét végzik, valamint Fehér Andrea, az építési terület főnöke.
Az érdeklődők két csoportban tekintik meg az épületet, 17 és 18.30 órától. Mivel a résztvevők száma korlátozott (1 csoport / 15 fő), kérjük a következő e-mail címre jelentkezzenek: visitsusynagogue@gmail.com

*Szervezők: Szabadkai Városi Múzeum, Szabadkai Városi Könyvtár, Községközi Műemlékvédelmi Intézet, szabadkai Kortárs Képtár, „Naša radost“ I.E.I., Szabadka Város Turisztikai Hivatala.

Minden eseményre a belépés díjtalan!