2021.10.25.

Dušan Šimko Esterházy lakája című regényének a bemutatója

Dušan Šimko – Esterházy lakája

A műről

Esterházy herceg barokk kastélya a Pannon medence szegélyén a Francia forradalom előestéjén a közép-európai kultúra titkos központja volt. A színházat, udvari operát, kiváló zenekart és nemzetközi operakórust, amely a zseniális zeneszerző, Joseph Haydn vezetésre alatt tevékenykedett, maga a herceg tartotta el. Az olasz énekesnők, cseh és német zenészek, magyar és szerb huszárok, osztrák tisztviselők és egy kreol komornyik olyan egyedülálló közeget teremtenek, amelyben a tehetséges művészek arra törekszenek, hogy függetlenedjenek és felemelkedjenek a társadalmi ranglétrán. Ennek a zenész társaságnak a pszichológiai és erotikus megnyilvánulása képezik Isak Abeles, a zsidó származású lakáj integrálódási törekvésének hátterét a liberális beállítottságú herceg szolgálatába, aki végül is lakájból operai intendánssá avanzsálódik.

A szerző életrajza

Dušan Šimko szlovák író, publicista, a Bázeli Egyetem Környezettudományi és Földtudományi Karának docense. Kassán (Szlovákia) született 1945-ben. Anyja Kovinka Ćurić vajdasági származású szerb nő, apja dr. Štefan Šimko híres szlovák sebész volt. Mindkét szülő a Népfelszabadító háborúban Jugoszláviában voltak szanitéc szolgálatban az antifasiszta néphadsereg oldalán. Dušan Šimko szülővárosában végezte el a gimnáziumot, majd Pozsonyban tanul geológiát és ásványtant. Szlovákia szovjet csapatok általi lerohanása után (1968.8.21) Svájcba emigrál, ahol politikai menedékjogot nyer. Egydetemi tanulmányait a Bázeli Egyetemen fejezte be. Mai napig tevékeny szlovák író, egyetemi tanár, filmes alkotó és újságíró.

Vezércikkei megjelentek a Neue Zurcher Zeitung lapban, a Frankfurter Rundschau, Rheinischer Merkur, Bund, Tages-Anzeiger és Weltwoche című folyóiratokban. 1978 és 1989 között a svájci DRS rádió és a Szabad Európa Rádió bedolgozó munkatársa. A diktatúra bukása után Csehszlovákiában Šimko végre publikálhatott szülőhazájában is.

Legfontosabb művei: Juana Zabalu Maratonja, (Marathon Juana Zabala, 1984),

Japonskы divan (Japán diván, 1993), Šiesti prapor (Hatodik hadosztály, 1997), Esterhaziho lokaj (Esterházy lakája, 2000), Ekil protiv Bazileji (Ekil Bázelben, 2003), Gubbio - kniha udavačov (Gubbio - The Book of Informers, 2009) i Mramor a granit (Márvány és gránit, 2015).

Szerepel a Kortárs fantasztikus irodalom / Szlovák irodalom, a Dalkei Press, Ilionisi Egyetem; Basel Erlesen (Basel Reader, 2006); 29 Geschichten aus der Slovakei (29 szlovák elbeszélés, 1999); Košice boli europskim mestom (Košice, Kassa, Kaschau európai város volt, 2005) antológiákban, szerkesztette a Košice-Kaschau. Ein Reise- und Lesebuch, Arco Verlag Wien 2013. kiadványt.

Az írásait német, cseh, magyar, angol és szerb nyelvre fordították le.

<p