15.7.2016.

Сведочанство тамбурашке писмености у Таванкуту

У оквиру пројекта Градске библиотеке Суботица названог „Сведочанство тамбурашке писмености с почетка XX века – дигитализација” који је финансијски помогло Министарство културе и информисања Републике Србије, у Таванкуту је 15. јула одржана прва радионица. Градска библиотека Суботица у својој збирци поседује рукописни нотни материјал професионалног тамбурашког оркестра Радио Београда настао између два светска рата који сведочи о почецима али и високомнивоу музичке писмености тамбураша тога времена. Овај тамбурашки оркестар је на свом репертоару имао све тада популарне форме, од сплетова народних песама, маршева, шлагера али и дела познатих класичара попут Вердија, Шуберта, Моцарта, Штрауса, Пучинија,Вагнера и других композитора. Истовремено уз дигитализацију ове вредне нотне грађе реализијују се и радионице којима се жели популаризовати поменути садржај који ће до краја године у дигиталној форми бити доступан широј јавности. Стога је одржана радионица у оквиру V Семинара буњевачког стваралаштва који се у организацији ХКПД „Матија Губец” од 12. до 16. јула реализује у Таванкуту. Полазницима тамбурашке секције представљене су рукописне ноте из ове богате збирке, истакнуте све посебности партитура као и који је њихов значај у данашњем тамбурашком музицирању. Уследио је и практични део где су свирали по овим нотама, а део програма је и изведен на завршној вечери приређеној поводом завршетка семинара.