29.7.2016.

ЗАВРШЕТАК ПРВЕ ФАЗЕ РАДОВА НА ЗГРАДИ ГРАДСКЕ БИБЛИОТЕКЕ СУБОТИЦА

Државни секретеријат Mинистарства за националну политику државе Мађарске одобрио је 2015. године реконструкцију зграде Градске библиотеке Суботица што подржава Фондација Бетлен Габор.

Зграда Градске библиотеке Суботица заслужила је да буде реконструисана због мањка простора, застарелих конструкција као и због тога што не задовољава потребе савремене библиотеке. Намештај, зидови као и подови захтевају освежење. Како би се тренутно стање побољшало, Градска библиотека Суботица је уз помоћ државе Мађарске ушла у пројекат којим ће постати библиотека XXI века.

Првом фазом овог пројекта, која је успешно завршена, остварени су следећи циљеви:

• поново је конструисан улаз на приземљу са санитарним чворовима што подразумева три тоалета од којих је један прилагођен особама са инвалидитетом
  • уграђен је лифт којим је олакшано кретање кроз зграду, а особама са инвалидитетом омогућен приступ читаоници (лифт за 8 особа са телескопским вратима)
  • постављен је видео надзор којим се надгледа спољашњост и унутрашњост зграде (изузев канцеларија)
  • реконструисани су, поправљени или по потреби замењени радијатори
  • обновљена је конструкција водоводне мреже и канализације
  • противпожарни систем је обновљен и монтиране су паник лампе
  • реконструисана је електрична мрежа и уграђене су нове разводне кутије
  • постављен је громобран
  • на спрату су изграђене три нове канцеларије од гипскартонских плоча са свим потребним прикључцима
  • реконструисане су канцеларије секретаријата (3 канцеларије су окречене, врата офарбана и паркети лакирани)
  • санитарни чвор на спрату с прилазом је реконструисан, поплочан и опремљен
  • цела зграда је климатизована уз централни спољни и више унутрашњих уређаја
  • азбестна просторија је реконсртуисана тако што је азбест отклоњен и постављена нова зидна изолација
  • поново је конструисана телекомуникациона мрежа с централом.
Са горе наведеним радовима Градска библиотека Суботица је добила модерну инфраструктуру неопходну за изградњу нове читаонице и функционалну реорганизацију старе зграде. Извршење споменутих радова је планирано до краја године.