2.6.2017.

СВЕТСКИ ДАН СЕЦЕСИЈЕ У СУБОТИЦИ 2017. ГОДИНЕ

Програм V обележавања Светског дана сецесије у Суботици.

8. јун (четвртак)
ГРАДСКА БИБЛИОТЕКА (објекат је изграђен по пројекту Ференца Рајхла у стилу необарока, 1896)
Од 8. до 12. јуна: Излог Дечјег одељења: књиге из фонда библиотеке на тему сецесије.
Од 8. до 12. јуна: Каталошка соба Градске библиотеке Суботица Изложба цртежа из дневника Гезе Чата.

САВРЕМЕНА ГАЛЕРИЈА СУБОТИЦА, Рахјлова палата (објекат је изграђен по пројекту Ференца Рајхла у стилу сецесије, 1904)
19 сати: Шта нам значи сецесија? – разговор о препознавању и вредновању сецесије у Суботици. Учесници: мр Гордана Прчић Вујновић, архитекта, др Олга Ковачев Нинков, историчарка уметности, Бранка Бањанин, стручна сарадница Туристичке организације Суботице, Владимир Џамић, историчар уметности; модератор: Нела Тонковић, историчарка уметности.

9. јун (петак)
ГАЛЕРИЈА ГРАДСКЕ СУВЕНИРНИЦЕ, Градска кућа (објекат је изграђен по пројекту Марцела Комора и Дежеа Јакаба у стилу сецесије, 1908–1912)
11 сати: Отварање изложбе ученика Политехничке средње школе у Суботици Техничким цртежом о суботичкој сецесији. Изложбу отвара ментор, проф. Ибоља Денегри. Техничка подршка: Градски музеј Суботица.

ВИДИКОВАЦ ГРАДСКЕ КУЋЕ
12 сати: Посета видиковцу на торњу сецесијске Градске куће. Полазак из Градске сувенирнице, која се налази поред свечаног улаза, у 12 часова.

ГРАДСКИ МУЗЕЈ СУБОТИЦА (објекат је изграђен по пројекту Јожефа Вагоа и Ласла Вагоа у стилу сецесије, 1906)
19 сати: „Посластичарница” – Арт нуво и жена као десерт. Предавање мср Тамаре Огњевић, историчарке уметности, писца и гастрохеритолога, има за циљ да сагледа феномен који повезује женско тело и гастрономију, али и посебан однос жене и посластица, еманципације и посластичарнице у епохи Арт нувоа, између осталог и на неколико суботичких примера.
20 сати: Неколико речи о згради музеја и њеним пројектантима поводом 140 година од рођења архитекте Јожефа Вагоа, те мала фото-ретроспектива досадашњих дешавања Светског дана сецесије у Суботици, уз пригодну дегустацију сецесијских колача у дворишту музеја.

10. јун (субота)
ГРАДСКИ МУЗЕЈ СУБОТИЦА
10 сати: Осветли сецесију – радионица за децу од 4 до 10 година и њихове родитеље, на тему израде лампи и лампиона са сецесијском декорацијом. Аниматори: Биљана Пилиповић, васпитач, Виолета Врцељ Одри, педагог, Марта Губи, васпитачица и Љубица Вуковић Дулић, историчар уметности. Место окупљања је испред Градске куће (улаз код Плаве фонтане) у 10 сати. Након истраживања сецесије у Градској кући, радионицу настављамо у музеју. Број места је ограничен те је потребна пријава учешћа на мејл:udruzenjeeduprof@gmail.com Програм се реализује у сарадњи ПУ „Наша радост”, Градског музеја Суботица и удружења „ЕдуПроФ”. Учешће у радионици је бесплатно.

СИНАГОГА (објекат је изграђен по пројекту Марцела Комора и Дежеа Јакаба у стилу сецесије, 1902)
17 сати и 18.30 сати: Међуопштински завод за заштиту споменика културе Суботица, у сарадњи са Републичким заводом за заштиту споменика културе Београд, организује обилазак суботичке синагоге, у којој су у току рестаураторски радови. Кроз екстеријер и ентеријер синагоге водиће вас:
мр Гордана Прчић Вујновић, архитекта МЗЗСК Суботица (стручни надзор над рестаураторским радовима), Владимир Џамић, историчар уметности РЗЗСК Београд (стручни надзор над рестаураторским радовима) и Андреа Фехер, одговорни шеф градилишта.
Обилазак је заказан у два термина: 17 сати и 18.30 сати, за групе од по 15 учесника, уз обавезну претходну пријаву на мејл адресу: visitsusynagogue@gmail.com

*Организатори: Градски музеј Суботица, Градска библиотека Суботица, Међуопштински завод за заштиту споменика, Савремена галерија Суботица, ПУ „Наша радост”, Туристичка организација града Суботице.

Улаз на сва дешавања је бесплатан!