3.2.2022.

Промоција књиге Антифашисткиње Суботице: скојевке партизанке и афежеовке Маргарете Башарагин

Градска библиотека Суботица и Удружење „Женске студије и истраживања” Нови Сад, подружница Суботицасуорганизују промоцију књиге Маргарете Башарагин: Антифашисткиње Суботице: скојевке партизанке и афежеовке у издању Футура публикације и Удружењa „Женске студије и истраживања“, Нови Сад, 2021.
Промоција ће се одржати 04.02.2022. са почетком у 17 часова у читаоници Градске библиотеке Суботица.

У програму учествују: др Маргарета Башарагин ауторка; др Угљеша Белић рецензент; Дејан Мркић, Историјски архив Суботица; др Драгана Пејовић модераторка; проф. др Душко Радосављевић, Факултет за правне и пословне студије; др Лазар Вркатић, Нови Сад и Нела Тонковић, Савремена галерија Суботица.
Књига тематизује мировно и антифашистичко деловање Суботичанки и њихову борбу за права жена у првој половини 20.века у вишејезичном, вишекултурном и вишеконфесионалном граду. Укупно је 12 животних прича анифашисткиња Суботице: Лили Бек Крмпотић, Магда Бошан Симин, Клара Буљовчић Лендваи, Ружа Чизме(и)к Дудашев, Ета Хедрих Кизур, Анка Кмезић Дубајић, Драгиња Лендваи, Софија Малушев Спахић, Боса Миличевић, Ида Сабо, Едита Шпицер Хајзлер, Лола Вол. Пилот-истраживање је показало да постоје расути подаци у архивима и мемоарска грађа коју данас треба поново вредновати, а едукативни програм женских студија треба да обухвати доприносе и улогу које су имале у антифашистичком и женском покрету.

Др Маргарета Башарагин, председница Подружнице Удружења „Женске студије и истраживања“ Н. Сад у Суботици; до сада је објавила књиге Род култура и дискурс разговора у разреду (2019, Фонд. ак. Б. Храбака, ВАНУ, Н. Сад), Знамените Јеврејке Суботице (2020, ЖСИ и Фут. пуб., Н. Сад) и уредила током 2021. године: Старост у времену и простору и Соња Лицхт: животна прича.