13.2.2014.

Završna manifestacija IPA projekta - CULTRAIL

Gradska knjižnica Subotica od 17. do 21. veljače 2014. godine petodnevnom manifestacijom okončat će IPA projekt prekograničnog programa Mađarska – Srbija, zajedničkog projekta Gradske knjižnice Subotica i Z.a.d. „DEAK” iz Segedina s nazivom „Kulturna putovanja u regiji Segedina i Subotice- CULTRAIL”. Gradskoj knjižnici je ovo prvi IPA projekt koji je realizirala, odnosno realizira, zahvaljujući kojem je ostvarila izuzetno kvalitetne programe do sada izvedene u znatno manjem obimu (kao što su već tradicionalne manifestacije „Zagonetka Kosztolányi” u okviru „Dana Dezsőa Kosztolányija”, zatim manifestacija „Književni KIŠobran” uz koju smo sada objavili dvojezičnu publikaciju „Putovati znači živjeti”). Vodeći partner Z.a.d. „DEAK” iz Segedina je u okviru projekta bio organizator „Šinobus festivala”, manifestacije koja zauzima vrijedno mjesto u kulturnoj ponudi u regionu.

Završna manifestacija počet će 17. veljače i trajat će pet dana. Prva manifestacija ovih dešavanja biti će šetnja gradom „Tragom kulture”. Šetnja po obilježjima Subotice koji su vezani za život književnika rođenih u Subotici: Kosztolányija, Csátha, Kiša i Konstantinovića, počet će u 10 sati.

Drugog dana, 18. veljače, u 12 sati biti će otvorenje izložbe „Književni život Subotice i Segedina na prekretnici vjekova i početkom XX. vijeka - izložba tekstova iz dnevnih listova i časopisa”. U ovom programu biti će povezana dva grada Subotica i Segedin, a koautori izložbe su kolege iz Županijske i gradske knjižnice „Károly Somogyi” iz Segedina.

Trećeg dana završne manifestacije s početkom u 10 sati biti će održan filmski maraton, odnosno projekcija filmova Szabolcsa Tolnaija „Pješčanik” (Kiš), Józsefa Pacskovszkyog „Kornél Esti” (Kosztolányi), Györgya Molnára „San čarobnjaka” (Csáth). Nakon projekcija razgovor o filmu vodit će redatelj Zoltán Siflis. Svi filmovi su titlovani. Na kraju ovoga dana gosti će moći pogledati kazališnu predstavu „Ruže” u izvođenju Kazališta „Dezső Kosztolányi”.

Četvrtog dana manifestacije, 20. veljače, u 10 sati u knjižnici na Paliću biti će organiziran simpozij na temu „Putovanje”, a biti će razrađene teme iz književnog opusa Kosztolányija i Csátha. Sudionici su Gábor Bednanics, Péter Szirák, László Bengi, Judit Raffai, Éva Hózsa, Árpád Kollár, Boško Krstić, Dragana Francišković .

Na kraju završnih programa u petak, 21. veljače, u 12 sati biti će završna konferencija na kojoj će vizualno, kroz izložbu fotografija, biti prikazani rezultati projekta, odnosno dešavanja iz protekle godine, pa i ovi posljednji događaji vezani za najavljene dane i programe. Uz to će prisutni moći vidjeti izložbu crteža učenika OŠ „Petefi Šandor” iz Bačkih vinograda na temu „Putovanje”, koja je bila dio događaja „Književni KIŠobran”.

Svi koji dođu na ovu završnu manifestaciju moći će osjetiti dio izvanrednog ozračja koje je pratilo sve događaje projekta CULTRAIL.