20.11.2012.

Književnik Ivan Kušan preminuo u 80. godini

Nakon duge bolesti 20. studenoga u 80. godini života preminuo je Ivan Kušan, poznati hrvatski književnik i akademik.

Kušan se rodio u Sarajevu 30. kolovoza 1933.godine. Diplomirao je i magistrirao na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu. Uređivao više časopisa (Telegram, Most i dr.) i biblioteka (Modra lasta, Smib, Hit-junior). Bio je redovni profesor ADU u Zagrebu, a kao slikar samostalno je izlagao dva puta. Prevodio je s engleskog, francuskog i ruskog jezika.

Kušan je prvi roman napisao u dobi od samo 10 godina. Prvu knjigu objavio je 1956. godine, a njegova specijalnost bile su uglavnom knjige za djecu. Iako je najvećem krugu čitatelja uglavnom poznat po romanima za djecu (serijal o Koku), Kušan je bio i pisac romana za odrasle. Prema njegovoj knjizi “Koko i duhovi” snimljen je film istog naslova pod režijom njegova sina Danijela Kušana. Među njegovim poznatim djelima nalaze se: “Uzbuna na Zelenom Vrhu”, “Koko i duhovi”, “Koko u Parizu”, “Lažeš, Melita”, “Zagonetni dječak”, “Domaća zadaća”,“Razapet između”, “Zidom zazidani”, “Toranj” i “Trenutak unaprijed” i zbirka pripovjedaka “Strašni kauboj”. Mnoge svoje knjige sam je ilustrirao. Dobitnik je i brojnih nagrada, među kojima su najistaknutije Grigor Vitez i Ivana Brlić-Mažuranić za djelo “Koko u Parizu” te nagrada Vladimir Nazor koju je 1998. primio za životno djelo. Od 2002. godine bio je redoviti član HAZU-a.